عضو شورای اسلامی شهر سهرورد (زنجان) : تعامل ،همدلی واستفاده ازظرفیت نسل جوان

[ad_1]


 عضو شورای اسلامی شهر سهرورد (زنجان) : تعامل ،همدلی واستفاده ازظرفیت نسل جوان

اصلاحات بعد از گذار مسیر های پر پیچ و خم در مرحله ی شکوفایی فراگیر قرار گرفته که مدیریت توانمند وبخردانه و استفاده ازتمام  ظرفیت های مادی و معنوی موجود می تواند بر اقتدار و پایداری آن بیافزاید.

اینک که به لطف ایزد منان و با همدلی،هماهنگی و حضور گسترده آحاد ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ی ریاست جمهوری و پنجمین دوره ی شوراهای اسلامی شهر و روستا مردم سالاری واقعی درمیهن اسلامی محقق گردید و برآیند آن اعتماد دگرباره ی مردم به تفکر ، ایده و منش اصلاحات ، اعتدال ، تغییر و توسعه ایران اسلامی بود جای آن دارد که در این برهه یادی بکنیم  از نقش بی بد یل  نسل جوان در تحقق این مهم که بی هیچ ادعا و سهم خواهی گام در این عرصه نهادند . کسانی که آمدند و تغییر دادند .

حال که قدری امواج تبلیغاتی رقبا فروکش کرده لازم است که محورنشینان ضمن همدلی ، هماهنگی و تعدیل درسلایق و رفع کدورت ها در جهت حفظ و تداوم این را ه عزم خویش را بیش از پیش جزم نمایند و از نسل جوان که داشته ای گرانمایه است بهره لازم و کافی را ببرند و در بکارگیری و پرورش مدیران حال و اینده نقش مشارکتی فعال داشته با شند و به جای بهره برداری صرف ،هواخواه و دنباله رو نمودن نخبگان این نسل از ایده و اندیشه های این قشر بی مدعا استفاده نمایند .هرچند که ارائه ی ایده و تفکر و ایضآ هواداری و حمایت هردو از نیاز های اساسی در رسیدن به یک تصمیم موفق است  لیکن عدم توازن و جایگزینی این دو اثرات سوئی دارد که متاسفانه در حال حاضر در جامعه مشهود است ( نظیر تعارض و گمانه زنی درمورد لیست های اخیر ) .

نکته ی قابل تأمل در طی سالهای اخیر روند کند در جذب و پرورش افکار و ایده های قشر جوان وعدم استفاده از آنان درسطح مدیران عالی کشور می باشد که به جرآت می توان گفت که شتاب آن طی دولت های هفتم وهشتم نسبت به سالهای اخیر سیری  به مراتب صعودی تر داشت !؟ مثال واضح این مدعا شکل گیری و پیش بینی ساز و کارهای حمایتی از قشر جوان بود که سازمان ملی جوانان  نمونه بارز آن به شمار می آمد که متاسفانه در دولت نهم و دهم یک خلآ حرکتی روبه جلو در نهایت به بر چیده شدن تشکل های این چنینی انجامید که ثمره ی آن تحمیل هزینه های پنهان بر نظام اداری ،سیاسی، اجتماعی وفرهنگی کشور بود.

در یک نگاه علمی به روند پایداری سیستمها وچرخه ی عمر سازمانی مشاهده شود که پس از مرحله ی تولد ،رشد و بلوغ به مرحله ی شکوفایی سیستم و سازمان نائل می آییم که  عدم تعامل مثبت با محیط و هراس از هرگونه تغییر وتحول نهایتا سیستم ها وسازمانها را به مرحله ی تنزل و فنا سوق می دهد.

با محوریت مطلب فوق بی شک نیاز امروز مدیران و مسئولان در جامعه ؛تدبیر و دور اندیشی، سعه ی صدر و پرهیز  از ستیزه جویی ،عدالت ،استفاده از خرد جمعی و مشورت می باشد ونکته ی مهم اینکه نباید هیچ گاه نظارت عالیه ی پروردگار عالمیان مورد غفلت واقع شود که این فرمایش حضرت علی (ع) که می فرمایند: ” مدیریت و رهبری ” عرصه ی  آزمایش مردان خداست (نهج البلاغه: سخنان حکمت آمیز و قصار ،۴۴۱ ) موید این مطلب بوده  والگوی مدیریت اسلامی را به خوبی نمایان می سازد.

سخن آخر اینکه ؛ اصلاحات بعد از گذار مسیر های پر پیچ و خم در مرحله ی شکوفایی فراگیر قرار گرفته که مدیریت توانمند وبخردانه و استفاده ازتمام  ظرفیت های مادی و معنوی موجود می تواند بر اقتدار و پایداری آن بیافزاید.

مهدی عبدی

عضو شورای اسلامی شهر سهرورد(زنجان)

کارشناس ارشد مدیریت دولتی

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *